4502 Vasmegyer

+36-42 558 523

Hétfő - Péntek 7.30-16.00

vasmegyeriskola@gmail.com

Iskolánk tanitási napokon 7.00-18.00 között van nyitva.

Vasmegyer Könyvtár, Információs és Közösségi Hely

A Vasmegyeri Megyer Vezér Általános Iskola épülete ad helyet a település kettős funkciójú (iskolai és települési) könyvtárának, amely a Vasmegyer Könyvtár, Információs és Közösségi Hely nevet viseli. Az elnevezést az indokolja, hogy a könyvtár a Vasmegyer Község Önkormányzata és a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár együttműködési megállapodásának értelmében, 2017 óta a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer (KSZR) tagja.

A könyvtár KSZR tagsága óta jelentős fejlődésen ment keresztül: mind dokumentumállománya, mind eszközparkja folyamatosan bővül, megújul. A KSZR és az önkormányzati normatíva által biztosított folyamatos dokumentumellátás és az ezzel egyidejű selejtezések eredményeképp könyvtárunk mára modern, élő, széles körű igényeket kielégítő dokumentumállománnyal rendelkezik. A legnagyobb jelentőségű gyarapodást a 2018/2019-es tanévben érte el, hiszen mindezek mellett KSZR finanszírozásból a több évtizedes bútorok cseréje is megtörtént. A sok tekintetben megújult könyvtár átadására 2019.05.11-én került sor egy ünnepélyes könyvtárátadó keretében, melynek emlékére született az alábbi versike is:

Egy könyvtárátadó emlékére

Nagy dolog van készülőben ebben a könyvtárban,

El is jöttek vendégeink nagyon szép számban.

Az új könyvtárat ünnepelni gyűltünk most itt össze,

hogy milyen modern, s szép lett, mindenki meglesse.

De kezdjük az elején, mindent szépen sorban

Hisz könyvtárunk már létezett a minket megelőző korban.

Helyét többször változtatta, s könyvtáros sem egy volt

Történetével most megismertetjük az utókort.

Nagyanyáink, nagyapáink is olvasni ide jártak,

Erről árulkodnak régi, foltos könyvei az állománynak.

Bár ezek nagy része már le lett selejtezve,

azért egy-két szép múzeumi darab emlékbe el lett téve.

Ötven évvel ezelőtti könyveinkben ezek álltak:

„A Földművesszövetkezetek ajándéka” az Önök könyvtárának.

De gyakran a Járási Könyvtáréból bővült az állomány

vagy a katalóguscédulákon az állt, hogy „átengedett példány”.

Aztán telt az idő, változtak a könyvek, az olvasók és a vágyak

az IPR pályázatok sok szép könyvet hoztak az iskolai könyvtárnak.

Szeretettel viselte gondját a könyvtárnak Lia néni és Irénke néni

S ne felejtsük azokat sem, kiket nem tudunk név szerint említeni.

A sok régi könyvtáros gyöngybetűit őrzik cédulák és jegyzékek

Sajnos ma már nem találunk olyat, kik róluk őriznének egyéb emléket.

Elérkeztünk végre a jelenkorhoz, mit három betű fémjelez:

KSZR-könyvtár lettünk, mi nekünk nagyon sok örömet szerez.

Új könyvek, új eszközök, új bútorok, s megannyi szuper rendezvény,

Kapjuk ezeket úgy, hogy nem kell hozzá külön kérvény.

Ámulunk és bámulunk, hogy mindez nálunk és velünk történik

Fogunk emlékezni Víg Balázsra, s a többiekre még nagyon sok évig.

Mi mást kívánhatnánk könyvtárunknak az elkövetkezendő időkre,

mint, hogy minél több ember életének legyen szerves része.

2018 nyarán a könyvtárhelyiség energetikai korszerűsítése is megtörtént, aminek eredményeképp korszerű világítótestek kerültek felszerelésre, illetve modern fűtési rendszer került kialakításra, valamint tisztasági festést is kapott a helyiség.

2019. januárjától a könyvtár már internet hozzáféréssel is rendelkezik, köszönhetően az iskolai rendszert bővítő pályázatnak. Az internetelérhetőség eredményeképp 2019 szeptemberében sikerült állandó könyvtári programként bevezetni a könyvtármozis előadásokat is.

A könyvtár hagyományos funkcióin kívül rendkívül fontosak a szép számban megtartott, sokszínű könyvtári rendezvények is, melyek részben saját szervezésűek, részben pedig a KSZR által biztosított előadók, meghívottak részvételével valósulnak meg.

Néhány példa a 2019/2020-as tanévben eddig megtartott rendezvényekből:

• könyvtármozis vetítések kötelező olvasmányokhoz, jeles napokhoz, tanórákhoz kapcsolódó filmekkel
  • az Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozat keretében:
  • Népmese napja alkalmából rendezett játékos vetélkedő
  • Vodila Norbert megzenésített verses előadása az Állatok világnapja alkalmából
  • Arany László: A kiskakas gyémánt félkrajcárja című meséje díszletében „szelfizhettek” a gyerekek
  • az Aradi vértanúk emléknapja alkalmából rendezett könyvkiállítás
  • kézműves foglalkozás az ősz terméseiből
  • a Szegedi Látványszínház előadása az Állatok világnapja alkalmából
  • az Állatok világnapja alkalmából rendezett könyvkiállítás
  • Benedek László barlangkutató előadása
  • Rákóczi emlékév alkalmából a Tenkes kapitánya című diafilm vetítése
  • M. Kácsor Zoltán, gyermekkönyvszerző író-olvasó találkozója az óvodások és az 1. osztályos tanulók számára
  • Nyulász Péter, gyermekkönyvszerző író-olvasó találkozója a 3. és 4. osztályos tanulóknak

A könyvtár 2017-ben kezdődött, mind az olvasók, mind a település számára nagy jelentőséggel bíró fellendülése, megújulása folyamatos: a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer jóvoltából új berendezések, új eszközök, új könyvek érkeztek és érkeznek, s persze megannyi rendezvény, melyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az iskola és a település olvasni vágyó közönsége modern és kulturált körülmények között élvezhesse a könyvtár – elnevezésében is nyújtott – sokrétű szolgáltatását.

Mindez pedig igazi együttműködés gyümölcse, hiszen a Vasmegyer Község Önkormányzata és a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár (a KSZR képviseletében) „gyermekeként” újjászületett könyvtár mindennapos működésének és folyamatos fejlődésének megteremtésén velük együtt dolgozik jóságos „keresztanyaként” a Vasmegyeri Megyer Vezér Általános Iskola is.

Szücs Anikó könyvtáros

A mese hatalma 1